Bosanskohercegovački pijanist i glazbeni pedagog Bartolomej Stanković, profesor na Katedri za klavir Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, gostovao je u Slavonskom Brodu na Međunarodnom umjetničko-znanstvenom skupu Kultura i umjetnost – jučer, danas, sutra. Njegov dolazak u naš grad bio je prilika i za gostovanje u Glazbenoj školi Slavonski Brod pa je u petak, 11. studenoga 2022. godine održao predavanje Klavir kroz povijest i građu namijenjeno učenicima srednjoškolcima i nastavnicima Odjela za klavir naše škole.

Govorio je o povijesti klavira, instrumentima koji su mu prethodili, razvoju mehanike i tehničkih mogućnosti te važnim graditeljima. Također je odsvirao jedan od ricercara renesansnog skladatelja Franje Bosanca (kojega dijele i povijest bosanskohercegovačke i povijest hrvatske glazbe) i skladbu suvremenoga skladatelja Vojina Komadine, tumačeći učenicima karakteristike svake od skladbi.

Skip to content